Izolacyjność muru z cegieł

Aby zabezpieczyć wnętrze przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi, ściany zewnętrzne z cegły pełnej muszą mieć w naszych warunkach grubość dwóch cegieł, czyli 51 cm, co daje wartość współczynnika K = 0,98 kcal / m2 (1,16 W/m2 x K). Ponieważ mur z cegły pełnej wazy około 1800 kg/m3 więc 1m2 takiej ściany waży około 900 kg.  Tak duży ciężar powoduje konieczność wykonywania fundamentów o dużej podstawie i zwiększa w ten sposób koszt budynku. W związku z powyższym, zastosowano cegły z warstwami powietrza, dzięki czemu przy nieznacznym obniżeniu wytrzymałości uzyskuje się znacznie lepszą izolacyjność. Wykonanie muru z cegły dziurawki, kratówki lub sitówki pozwala na zmniejszenie grubości ścian zewnętrzny do 1,5 cegły i znaczne obniżenie ciężaru.

Ściany z cegieł ceramicznych mają wielkie zalety, z których najważniejszymi są: duża trwałość (kilkaset lat), znaczna wytrzymałość, ognioodporność, higieniczność i stosunkowo łatwe wykonawstwo. Ze względu jednak na poważne wady, do których należy duża grubość ścian, znaczny ciężar, pracochłonność wykonania, ściany ceglane wypierane są z budownictwa przez inne materiały, lub ściany wykonane z cegły, ale w połączeniu z innymi materiałami o wysokiej izolacyjności cieplnej, co daje w efekcie obniżenie grubości i ciężaru ściany.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 02 658 412

E-mail: kontakt@domzenergia.pl

Pomysły na urządzenie domu i ogrodu. Inspiracje dotyczące wystroju łazienki oraz wskazówki dotyczące niezbędnych sprzętów w domu. Zapraszamy!